Szkoła to nie tylko nauka!

Rok szkolny 2014/2015

Klasa architektów krajobrazu zdobi otoczenie szkoły zielenią i ożywia rośliny doniczkowe.

Właściwi ludzie na właściwym miejscu!

Festiwal Nauki w Rolniku!

Nasz szkoła w zamian za swą gościnność została pięknie opisana na stronie Eduscience. Organizatorzy festiwalu byli zadowoleni ze spotkania, jakie się u nas odbyło 17.10.2014. Przeczytajcie!

http://www.eduscience.pl/relacje/festiwal-nauki-prudnik-17-10-2014-r

Atrakcyjne pogranicze

12.XI.2014. odbyła się wymiana uczniów z Czech i Polski w ramach projektu „Atrakcyjne pogranicze” Euroregionu Pradziad. Uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół rywalizowali na przyrządach siłowni zewnętrznej. Każdy z uczestników imprezy rekreacyjnej miał za zadanie wykonać jak najwięcej powtórzeń w ciągu minuty na wybranym urządzeniu (uczestniczyło ok 100 osób).
Rywalizacje wygrały następujące osoby:
w kategorii dziewcząt:
I m-ce Olimpia Kowszyn
II m-ce Daria Plicko
III m-ce Vendula Hofmannova

w kategorii chłopców:
I m-ce Krzysztof Strzałkowski
II m-ce Szymon Różański
III m-ce Rafał Gaura

Spotkanie z Australijczykiem, Panem Thomasem Chapmanem

W dniu 12 listopada 2014 r. w  naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z  Thomasem Chapmanem – Australijczykiem, który wraz ze swoją narzeczoną – Prudniczanką od kilku lat podróżują po świecie. Ostatnie 2 lata para spędziła w Ameryce Łacińskiej  zwiedzając wszystkie jej zakątki począwszy od Meksyku aż po Argentynę.  Oprócz relacji z tej podróży goście przedstawili swoje spostrzeżenia i obserwacje na temat różnic geograficznych i kulturowych pomiędzy Australią i Polską.

 Wycieczka zawodoznawcza

W dniu 24.11.2014 klasa 2 TGH uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Hotelu****HP Park Plaza mieszczącego się w centrum Wrocławia, zorganizowana była w ramach projektu RCRE „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy”. Opiekunkami wycieczki były Panie: Agnieszka Chudy i Barbara Maroszek a pilotem Pani Małgorzata Karpin.

Niesamowitą okazją było zobaczyć hotel w całej okazałości. Pan Dariusz Serwatka z-ca dyrektora hotelu ds. gastronomii na samym początku opowiedział o hotelu, przedstawił historię, ofertę obiektu, strategię marketingową, typach klientów, pokojach, usługach dodatkowych, a następnie zostaliśmy oprowadzeni po części gastronomicznej i hotelowej.

Przedstawienie Poliender

Dnia 21.11.2014 odbyło się przedstawienie historyczno – literackie poświęcone: twórczości niemieckich poetów na temat polskiego powstania listopadowego, kultury polskiej, współpracy polskich i niemieckich ruchów rewolucyjnych. Mało, kto wie, że w I połowie XIX wieku istniał w poezji niemieckiej nurt tzw. Polenlieder, którego twórcy opiewali bohaterski czyn zbrojny powstania listopadowego, polskich bohaterów narodowych, zwyczaje i obyczaje Polaków. Przedstawienie przygotowała klasa III B liceum oraz klasy pierwszej technikum według scenariusza mgr Szymona Solaka. Aktorzy przedstawili zarys współpracy polsko-niemieckiej z XIX wieku oraz recytowali wiersze niemieckich poetów (Gluecka, Dersslera, Begera, Uhlanda i innych) o Polsce. Zaprezentowano też niemieckie utwory muzyczne z okresu XIX wieku.

ANDRZEJKI 2014

Jak co roku, na holu szkoły, samorząd uczniowski przygotował wróżby andrzejkowe.
Zobaczcie, jakie wróżby proponowali, aby zwyczajom Andrzejkowym stało się zadość 🙂

Kurs carwingu

1 grudnia br. w naszej szkole odbyły się warsztaty carvingu dla klas : 1 TG, 1 TGE, 1 TH, 2 TG, 2 TGH, 3 TG i 4 TG , zorganizowane przez nauczycielki przedmiotów gastronomiczno – hotelarskich, na zaproszenie których przyjechał do „Rolnika” Pan Piotr Zając. Uczniowie za zadanie mieli stworzyć z jabłka łabędzia, a z warzyw wymyślne dekoracje. Jednym wychodziło to trochę , gorzej, a innym trochę lepiej. A jak było…..
Zobaczymy na zdjęciach 🙂

Klasowe wigilie

W dniu 19.12.2014 odbyły się w klasach spotkania opłatkowe.

         

Walentynki 2015

Poczta walentynkowa działa! Wrzuć kartkę dla kogoś, kto dla Ciebie wiele znaczy a my, klasa 2 gastronomiczna przekażemy ją w ręce adresata bądź adresatki

 Kinballem przez granicę

W dniach 28 luty –01 marca 2015 roku wybrani uczniowie naszej szkoły w składzie Martyna Sporek, Martyna Dudaczyk, Anna Kasprzyszak, Paulina Kwoczek, Mariusz Pientka, Michał Bajor, Bartosz Kawałko, Bartosz Sadłek oraz opiekun Adam Pałka, uczestniczyli w dwudniowym zgrupowaniu sportowym „Kinballem przez granicę”.
Zgrupowanie odbywało się w ramach projektu pod tą samą nazwą przy współpracy z zaprzyjaźniona szkoła w czeskim mieście Albrechticach.

Święto liczby Pi

W piątek 13 marca 2015 w ramach Święta Liczby Pi zorganizowane zostały  dwa konkursy matematyczne.  Konkursy zostały poprzedzone  prezentacją dotyczącą liczy Pi przygotowaną przez uczniów klasy I TE: Arkadiusz Myga i Dawid Przyszlak. W konkursie drużynowym brało udział 14 zespołów dwuosobowych  z całej szkoły. Prawie każda klasa wystawiła swoich reprezentantów. Konkurs ten polegał na rozwiązaniu 4ciekawych zadań logicznych. Poziom był bardzo wyrównany dlatego nagrodzono 6 zespołów.

Zwycięzcy:

Tomasz Baucza i Nicola Gajer z klasy ITRH

Natalia Giec i Zioła Dawid  z klasy IB

Klaudiasz Stefan i Damian Golonka z klasy IITE

Rafał Gaura i Robert Kasprzycki z klasy I A

Michał Dobko i Krzysztof Fiebich z klasy IIITR

Michaela Warzybok i Agata Żabska z klasy IIITE.

Na wyróżnienie w tym konkursie zasłużyli również  Sandra Gołębiowska i Rafał Stańczyk z klasy I TE którzy jako jedyni poprawnie rozwiązali zadanie „Kwadrat magiczny”. Zwycięzcą konkursu na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi został KLAUDIUSZ SIMON Z KLASY IIITR, który zapamiętał 60 cyfr. Na zakończenie uczeń klasy III TE Tomasz Pełka przedstawił prezentację zawierającą ciekawostki matematyczne i krótkie warsztaty przedstawiające niektóre znane szyfry.

Nasi w Berlinie

Dnia 7 marca 2015 grupa naszych uczniów uczestniczyła wraz z paniami B. Maroszek i A. Chudy w wycieczce do Berlina. W programie było zwiedzanie miasta, udział w targach turystycznych i oczywiście Tropical Islands! Integrowaliśmy się z siostrzanym technikum z Nysy. Było pięknie i jak zwykle: za krótko!

Już wiemy jak  prowadzić mały biznes

W ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe bliżej rynku pracy” w naszej szkole prowadzony był w dniach 4-6 maja nowy cykl dodatkowych zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi ICT, rozwijający u uczniów kompetencje w zakresie prowadzenia małego biznesu.  Zajęcia prowadziła Pani A. Zielińska. Uczestnicy miło spędzili czas, równocześnie zdobywając nowe doświadczenia i nabywając umiejętności niezbędne przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Szkolny Konkurs Gastronomiczny

Dnia 19 maja miał miejsce w naszej szkole II Konkurs Gastronomiczny. W komisji oceniającej prace uczniów – tym razem desery – zasiadło troje powszechnie znanych artystów kuchni: Pani Agnieszka Chudy (50 cm w talii) oraz Adam Czapski i Dawid Chlebik (ile cm w talii nikt nie wie). Organoleptycznej oceny dokonywała tez nasza Dyrekcja. Publice natomiast leciała ślinka gdy patrzyli na „pupę pawiana” czy ciasto, z przeproszeniem, ze szpinaku. Wiktoria Kluza, która wygrała konkurs, trzykrotnie powtarzała redakcji nazwę swojego słodkiego wyrobu, ale nic z tego – nie umiemy przytoczyć tego makaronizmu :). Wiktorio gratulujemy. W przyszłym roku, gdy poczęstujesz redakcję zwycięskim smakołykiem, na pewno zapiszemy jego nazwę 🙂 . II miejsce przypadło Krzyśkowi Strzałkowskiemu, a III m-ce zajął Patryk Wójcik. Wszyscy z klasy II TG. Wyróżnienie otrzymały Ania Zając, Marta Mochnik (obie z III TG) i Patrycja Banduch (I TG). Nagrodzeni otrzymali elementy zastawy stołowej firmy Ambition ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSR Prudnik oraz vouchery do części rekreacyjnej Hotelu Arkas i bony towarowe na zakupy. Fotografie w szkolnej galerii

Rok szkolny 2015/2016

Warsztaty kulinarne

22 września 2015 Joanna Gwóźdź, Jolanta Filipiak, Marcjanna Maryszewska, Rafal Choiński i Patryk Wójcik z klasy III TG  wzięli udział w warsztatach kulinarnych realizowanych w Zawadzie w ramach projektu ,,Kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów” finansowanego ze środków pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Zajęcia poprowadził Sebastian Gołębiewski – kucharz, instruktor kulinarny, szef kuchni. W części teoretycznej można było zgłębić takie zagadnienia jak zastosowanie i wykorzystanie ryb w kuchni: techniki przygotowania, kompozycje smakowe, tradycja i współczesność, sezonowość. W części praktycznej uczestnicy pod okiem asystenta przygotowywali zdrowe, rybne smakołyki.

Warsztaty „Planowanie Kariery Zawodowej”

W dniach 06 – 07 października 2015 roku odbyły się warsztaty „Planowanie Kariery Zawodowej” zorganizowane przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji. Zajęcia realizowane były w Ośrodku Szkoleniowym w Niwkach w ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Bliżej Rynku Pracy”. Młodzież pracowała nad zagadnieniami: kompetencje zawodowe, mocne i słabe strony, cel zawodowy, oczekiwania względem pracy, wymagania pracodawców, rozmowa kwalifikacyjna. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat planowania własnej przyszłości zawodowej, mieli możliwość poznania metod aktywnego poszukiwania pracy, etapów kariery, swoich szans na rynku pracy. Prowadzącą zajęcia była specjalista do spraw planowania kariery zawodowej pani Agnieszka Łabno.

Wyjazd studyjny na branżowe targi spożywcze Anuga Messe Koln 2015

W dniach 12-14.10.2015 grupa 10 uczniów naszej szkoły (kl. gastronomiczne i hotelarskie) wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych, Panią Aleksandrą Maroszek oraz z młodzieżą województwa opolskiego uczestniczyli w wyjeździe studyjnym organizowanym przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w ramach projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Bliżej Rynku Pracy”. Głównym celem wyjazdu był udział w Międzynarodowych Targach Spożywczych Anuga Messe Koln 2015, na których uczniowie mieli możliwość obejrzeć stanowiska wystawowe różnych firm przemysłu spożywczego z całego świata.

    

 

Prelekcja „Handel ludźmi”

W naszej szkole odbyła się prelekcja „Handel ludźmi” przeprowadzona przez przedstawicielkę Straży Granicznej, zajmującą się tą problematyką. Na sali zgromadziła się młodzież klas drugich LO i Technikum oraz klas trzecich technikum. W obfitym materiale, także multimedialnym została zaprezentowana skomplikowana sytuacja z jaka spotykamy się w Europie. Dowiedzieliśmy się, że także i nasz teren nie jest wolny od tego procederu. Więcej dowiecie się na stronie http://www.kcik.pl/

Poznajmy Instytut Dietetyki w Nysie

26 lutego 2016, w PWSZ w Nysie odbyło się otwarte spotkanie zorganizowane przez Instytut Dietetyki. Wzięli w nim udział uczniowie Naszej Szkoły z trzecich klas gastronomicznych i z klasy trzeciej liceum oraz studenci Uczelni. Opiekunami wycieczki była p. Joanna Grzegocka oraz p. Agnieszka Chudy. Prelegentami byli absolwenci Instytutu Dietetyki, którzy opowiadali słuchaczom o swojej karierze oraz o wpływie studiów w PWSZ w Nysie na ich życie zawodowe i prywatne. Celem wyjazdu było poznanie tematu dotyczącego dietetyki oraz kariery zawodowej po tym kierunku studiów. Również w planie wycieczki było oprowadzenie po Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie i przybliżenie kierunków studiów na nyskiej uczelni. Przedstawicielka Działu Promocji przedstawiła uczniom ofertę edukacyjną oraz film promujący Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

„Wiosenno-wielkanocne wariacje”

Dnia 18 marca br. odbył się konkurs pt. „Wiosenno-wielkanocne wariacje” na najładniejszą dekorację stołu. W głosowaniu wzięli udział uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami. Wyniki ogłoszamy:

1 msc stół nr 3 wykonany przez Wiktorię Kluzę kl. 3 TG i Kamilę Ziębę z kl.3 FT,
2 msc. stół nr 6 Marcjanna Maryszewska i Ola Karwowska- kl. 3TG
3 msc. stół nr 12 Martyna Sporek i Kamila Papużyńska kl. 4TH

Gratulujemy!

Zwycięzcy otrzymają nagrody na apelu.

„Barman-mikser”

Dnia 19 marca 2016 w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku odbyły się warsztaty dla uczniów klas hotelarskich i gastronomicznych, na których uczniowie mogli szkolić się w zakresie wiedzy na temat „Barman-mikser”.

Zajęcia prowadzone były przez Pana Grzegorza Górnika- właściciela Akademii Kelnerskiej Grzegorza Górnika, obejmowały one część teoretyczną – genezę powstania drinków, ich rodzaje – alkoholowe i bezalkoholowe. Teoria została przedstawiona w ciekawy dla uczniów sposób aby lepiej zrozumieć część praktyczną, na którą przeznaczona była większa część szkolenia. Szkolna klasa przemieniła się w ladę barmańską, gdzie chętni uczniowie mogli własnoręcznie stworzyć drinka pod okiem mistrza.

Szkolenie odbyło się z inicjatywy nauczycielek gastronomii (A. Chudy i J. Grzegockiej ) i hotelarstwa (A. Maroszek i B. Maroszek).

Wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach otrzymali certyfikaty, a na ręce szkoły został złożony branżowy Euro- Certyfikat Jakości „za stwarzanie szansy poszerzania umiejętności praktycznych uczniów oraz podnoszenia jakości kształcenia zawodowego w zawodach branży gastronomicznej”.

Zawody strzeleckie dla dawców Krwi

13 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku odbyły się POWIATOWE ZAWODY STRZELECKIE DLA HONOROWYCH DAWCÓW KRWI POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA. Celem zawodów było propagowanie wśród krwiodawców czynnego wypoczynku poprzez uprawianie strzelectwa sportowego oraz kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole podczas rywalizacji sportowej. Organizatorami zawodów byli: Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Prudniku, Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Gmina Prudnik i Powiat Prudnicki. My, jako gospodarze wystawiliśmy dwie drużyny: z liceum i technikum. Gratulujemy zajęcia I miejsca drużynie II LO. Natomiast w konkurencji indywidualnej strzelania z karabinków pneumatycznych 4,5 mm typu „Slavia” Paweł Wons z I TR zajął II miejsce, a Dominik Ścieszka z III b – trzecie.

Spotkanie z historykiem – AK na Opolszczyźnie

19 kwietnia 2016 uczniowie klas: 2B, 3TGH, 4TH, 2TG, 2TE Zespołu Szkół Rolniczych wzięli udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Prudnicki Ośrodek Kultury z historykiem panem Wojciechem Kempą pt. „Armia Krajowa na Opolszczyźnie” – Inspektorat „Skorpion” – grupa „Panew” . Wykładowi towarzyszyła wystawa upamiętniająca tworzenie oddziałów i działalność AK na Śląsku .

Rok szkolny 2016/2017

Droga do niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość.  To wielkie wydarzenie miało ogromne znaczenie dla Polaków, którzy po latach niewoli znów mogli mówić w ojczystym języku, rozwijać swoją kulturę i sztukę. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w naszej szkole odbył się w dniu 18 listopada 2016r. konkurs ,,Droga do niepodległości”. Młodzież wykazała się w nim wiedzą dotyczącą odbudowy granic państwa polskiego oraz kształtowania ustroju II Rzeczypospolitej.  Tematyka konkursu skłaniała do poszerzenia wiedzy dotyczącej historii Polski i walki o jej niepodległość.

Projekty ekonomiczne: „Lekcje z ZUS” i „Moja wymarzona firma”

Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku realizuje projekt edukacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych pn. „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się 23 listopada 2016r. Uczestniczyli w nim uczniowie przygotowujący się do Olimpiady  wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Spotkanie poprowadził pracownik ZUS Inspektoratu w Prudniku, pan Paweł Pietryka, który w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżył specyfikę działalności tej instytucji.

Młodzież różnych klas z naszej szkoły wzięła również udział w warsztatach rozwijających przedsiębiorczość w ramach  drugiej edycji projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego „Moja Wymarzona Firma” . Uczniowie pod kierunkiem pracownika Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nysie projektowali biznesplany

Konferencja dla seniorów „Nie-Bezpieczna jesień życia”

Dnia 08.12.2016 r. w naszej szkole odbyła się konferencja zorganizowana specjalnie dla słuchaczy III wieku. Uczniowie klas hotelarskich (1TH, 2TH, 3TH) oraz klasy gastronomicznej 3TG zostali zaangażowani do pomocy w organizacji i obsłudze. Od wtorku kl. 2 przygotowywała salę na przyjęcie około 160 gości, a w dniu konferencji obsługą kelnerską pod czujmy okiem Pani Aleksandry Maroszek zajęły się pozostałe klasy.

Jak planować swoją przyszłość zawodową?

 W dniach 1.12-2.12.2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku z klas: technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista uczestniczyli w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” w szkoleniu dotyczącym planowania kariery zawodowej.
Szkolenie przeprowadziła pani Agnieszka Łabno w Niwkach.
Podczas szkolenia młodzież omawiała sposób pisania CV, listu motywacyjnego, a także poznała sposoby radzenia sobie ze stresem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Pani Agnieszka omówiła także kroki związane z założeniem własnej firmy, a młodzież miała okazję odpowiedzieć sobie na pytanie: czy lepiej pracować dla kogoś czy dla siebie?
Uczniowie poprzez zajęcia warsztatowe mogli wzajemnie poznać swoje plany życiowe, porozmawiać o obawach związanych z wyborem drogi zawodowej.
Uczniowie z Naszej Szkoły wraz z uczniami z Nysy od razu nawiązali dobre kontakty, a praca w grupach z czasem coraz bardziej była owocna i zachęcała do dalszej współpracy

Grzegorz Kaliciak gościem ZSR!

31 stycznia 2017 odwiedził naszą szkołę niecodzienny gość, bohater-Grzegorz Kaliciak– żołnierz Wojska Polskiego, pełniący misję między inni w Iraku i Afganistanie. Dowódca podczas obrony City Hall w Karbali, w której nie zginął żaden polski żołnierz.
Jest on autorem książki pt. „Karbala. Raport z obrony City Hall” oraz współautorem scenariusza do filmu opisującego te wydarzenia pt. Karbala, w którym pojawia się postać kpt. Kalickiego, pierwowzorem którego jest osoba, obecnie podpułkownika – Grzegorza Kaliciaka. W 2016 ukazała się następna książka ” Afganistan. Odpowiedzieć ogniem” (prawdziwa historia działań 17 Brygady), w której opisał misję żołnierzy z Międzyrzecza i Wędrzyna w Afganistanie.
Nasz gość, uczeń Rolnika w latach 1988- 1993 spotkał się z klasami mundurowymi oraz klasami technikum. Opowiadał bardzo interesująco o wojennych wydarzeniach, o złych i dobrych przeżyciach. Co ciekawe, doskonale poradził sobie z traumą tamtych dni.
Grzegorz Kaliciak dał się poznać jako człowiek inteligentny, ceniący kontakty z ludźmi, elokwentny i dowcipny. Powiedział uczniom, że trzeba czytać książki, trzeba się uczyć, i nie należy się bać, bo tylko w ten sposób nic nie będzie zbyt trudne…

Pisanie wielkanocnych jaj

Dnia 13 marca 2017 uczniowie z klas hotelarskich 1 i 3 uczestniczyli w warsztatach malowania jaj wielkanocnych z wykorzystaniem techniki batikowej w Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Warsztaty taneczne

Coraz intensywniejsza jest współpraca klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku z ich ukraińskim odpowiednikiem. Po raz trzeci na przestrzeni roku spotykają się ich uczniowie. Tym razem elewi Liceum Wojskowo-Sportowego w Nadwórnej przyjechali do Prudnika. Zaproszono ich do udziału w II Terenowych Zawodach Sportowo- Sprawnościowych Klas o Profilu Mundurowym. W ramach tej wizyty 7.04. 2017 odbyły się w naszej szkole warsztaty taneczne, w których brali udział uczniowie klas mundurowych i nasi goście z Ukrainy z Wojskowo-Sportowego Liceum z Nadwirnej. Wspólnie uczyli się tańczyć poloneza, walca, belgijkę i ćwiczyli aerobic.

„Słowo – Dźwięk – Plama” czyli połączenie literatury, muzyki i sztuki

12 czerwca 2017 to w szkole, w ramach akcji czytelniczej Jak nie czytam jak czytam, dzień konkursu plastyczno – czytelniczego pt. „Słowo – Dźwięk – Plama” czyli połączenie literatury, muzyki i sztuki. Konkurs ma już swoją czwartą edycję. Tym razem wykorzystane zostały teksty literackie współczesnego poety Andrzeja Ballo, którego wiersze nasza młodzież miała okazję już poznać oraz najnowszy krążek „Gdyby każdy z nas” znakomitej wokalistki jazzowej, Moniki Lidke, która mieszka i tworzy w Londynie. Uczestnicy po wysłuchaniu kompilacji wierszy oraz odsłuchaniu interpretacji muzycznej Moniki, tworzyli swój obraz – ilustrację lub wyobrażenia czy wrażenia.
Te wiersze to : Na czerwonym świetle oraz Idę miastem

Uczestnikami konkursu byli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych oraz zaproszeni ich młodsi koledzy z gimnazjum nr 1 i nr 2

Nagrody książkowe – tomiki wierszy z autografami – otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionych poetów i poetek z całej Polski, za co organizatorki są szalenie wdzięczne. Pierwszą nagrodę, obok książki, stanowiła płyta cd Moniki Lidke, którą artystka również nam podarowała. Miejsce drugie to między innymi najnowszy tom poezji pt „poniekąd z autografem poety Andrzeja Ballo, któremu konkurs był poświęcony.
Wszyscy uczestnicy otrzymali tomiki wierszy za udział w naszym święcie literatury.
Młodzież była zafascynowana wierszami poety, jakie zaprezentowane zostały na konkursie oraz interpretacją i klimatem jaki stworzyła na płycie Monika Lidke do tego stopnia, że jej śpiew towarzyszył nam przez ponad trzy godziny trwania konkursu 🙂

Organizatorkami konkursu były dwie sympatyczne panie nauczycielki – bibliotekarki Barbara Maryszewska i Beata Skarbek

Narodowe czytanie

13 czerwca 2017 biblioteki szkolne przy Zespole Szkół Rolniczych zaproponowały imprezę czytelniczą mająca na celu inaugurację głośnego czytania Wesela.
Zaproszenie przyjęło ponad dwudziestu mieszkańców naszego miasta, mających ścisły kontakt ze szkołą i systematycznie z nią współpracujących. W czytaniu wzięli udział: naczelnik wydziału oświaty przy Starostwie Powiatowym pani Anna Wojtczak, redaktor Marek Karp,dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Wojciech Dominiak, Wojciech Ossoliński – literat, Waldemar Jocher – literat, przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Prudniku, Katarzyna Żegleń i Tomasz Kukułka, dyrekcja szkoły: dyr,. Sławomir Hajdecki, zca Małgorzata- Kijora Mormul, zca Elżbieta Zapała, nauczyciele: Alicja Leśkiewicz, Barbara Maryszewska, major Krzysztof Kopczyński, Jacek Pachołek, Czesław Kałuża, przedstawicielki Rady Rodziców: pani Zofia Gajewska i Agata Pawłowska, absolwenci: Konrad Gajewski, Paweł Licznar /Prudniczanie/, uczniowie: Marcelina Marczak, Anna Mazurek, przewodnicząca Rady Młodzieżowej przy gminie Prudnik Agata Skokuń.

Warszaty ratownicze w Opolu

Dnia 13 czerwca 2017 uczniowie naszej szkoły: Klaudia Surmiak, Bernadeta Mielnik, Szymon Adamów, Piotr Hahn brali udział w V Wojewódzkich Warsztatach Ratowniczych w Opolu. Opiekunem grupy był T. Stach.

Rok szkolny 2017/2018

Bookszpan – nasz klub czytelniczny

Pani B. Maryszewska wraz z uczniami założyła działający przy bibliotece szkolnej klub Bookszpan.

Słowami Pani Barbary Maryszewskiej – szkolnej bibliotekarki – zachęcamy uczniów do udziału w działaniach klubu Bookszpan:

Najważniejszym celem powstałego klubu  jest udowodnienie i pokazanie młodym ludziom, że czytanie jest pozytywnym szpanem, jest tym czym się można chwalić, a nie czymś, czego trzeba się wstydzić, bo na czytanie jest moda na całym świecie, i ta moda akurat jest w porządku, i my chcemy być modni! Boli mnie to, że Ci którzy nie czytają, są z tego dumni, i otwarcie o tym mówią, a ci czytający chowają się w kącikach czytelniczych. Boli mnie, że głupie disco polo rządzi, a na dobrą literaturę jest coraz mniejszy popyt. Dlatego będziemy wraz z BookSzpanem powtarzać wszystkim:

Czytaj, nie bądź głupi!

Projekt „Upoluj swoją książkę”

Biblioteka szkolna zgłosiła akces w projekcie „Upoluj swoją książkę” i zostaliśmy zweryfikowani pozytywnie!!!
Hurra! Co to oznacza?

Realizacja projektu będzie miała miejsce w dniach 2-30 listopada br., uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W ramach projektu do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Projekt zostanie wsparty szeroką kampanią promocyjną, mającą kreować modę na czytanie. Zaprosimy do niej najpopularniejszych polskich youtuberów. Zaplanowaliśmy również konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz ich szkół.

Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od czterech lat realizują ogólnopolską, promującą czytelnictwo akcję „Czytaj PL”, obejmującą dotychczas swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast. Akcja „Czytaj PL” jest jednym z elementów programu „Kraków Miasto Literatury UNESCO”, za którego realizację odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe. We współdziałaniu i synergii, w oparciu o doświadczenie i sukces przedsięwzięcia obu tych podmiotów, Instytut Książki zamierza wnieść do dotychczasowych form działania nową jakość i nowe idee. Są one związane z popularyzacją czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i zachęcić ich do obcowania z literaturą w atrakcyjny dla nich sposób.

Projekt „Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Wizyta klas rolniczych w TOP FARMS

Uczniowie pierwszej i drugiej klasy technikum rolniczego mieli możliwość zapoznania się z nowymi technologiami w produkcji zwierzęcej od jednej z najlepszych firm specjalizującej się w tej dziedzinie czyli w TOP FARMS Głubczyce. Dopisała pogoda, również atmosfera z jaką zostaliśmy przyjęci była bardzo nam przyjazna. Po fermie bydła oprowadzał nas Pan V-ce Dyrektor firmy, który naprawdę poświęcił nam dużo swojego cennego czasu. Młodzież nie szczędziła pytań, widać było,że produkcja mleka jest dla nich ciekawym tematem wycieczki.

WYCIECZKA DO CENTRALNEGO MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH W ŁAMBINOWICACH –  SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII- POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM I SPEKTAKL TEATRALNY pt.: „PRZERZUCANE SŁOWA”

„NARÓD, KTÓRY NIE SZANUJE SWEJ PRZESZŁOŚCI NIE ZASŁUGUJE NA SZACUNEK TERAŹNIEJSZOŚCI I NIE MA PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”

Józef Piłsudski

Dzień 06 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły spędzili w Muzeum w Łambinowicach.

Spotkali się z Powstańcem Warszawskim Jerzym Esden Tempskim, jeńcem Stalagu 344 Lamsdorf.

Usłyszane w trakcie spotkania informacje uczniowie mogli skonfrontować z artystyczną interpretacją źródeł historycznych – jenieckiej korespondencji Powstańców Warszawskich – jeńców Lamsdorf., podczas oglądania spektaklu teatralnego „Przerzucane słowa” w jenieckim baraku byłego Stalagu 344…

Ta niecodzienna lekcja historii dostarczyła uczniom nie tylko wiedzy, ale i wrażeń, które mam nadzieję – staną się podstawą pogłębionej refleksji historycznej.  

nauczycielka historii mgr Danuta Giereś

Nasi na Politechnice Opolskiej

10 listopada uczniowie klas ekonomicznych i gastronomicznych w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w laboratorium Politechniki Opolskiej Wydziału Mechanicznego.

Program zajęć warsztatowych obejmował:
-Zajęcia w laboratorium automatyki i inżynierii odwrotnej
przeprowadzone przez dr inż. Krzysztofa Żak. W czasie zajęć warsztatowych, uczniowie mieli możliwość praktycznego zapoznania się z systemami automatyki przemysłowej będącej obecnie niezbędnym elementem procesu wytwarzania wyrobu. Uczniowie wzieli czynny udział w skanowaniu wybranego przedmiotu technologią skanowania przestrzennego światłem strukturalnym. Przedstawione zostały sposoby analizy uzyskanego modelu 3D pod kątem metrologicznym. Pozwoliło to zobrazować cały cykl czynności stosowanych w ramach inżynierii odwrotnej.
-Zajęcia w laboratorium aerodynamiki i hydrodynamiki maszyn, urządzeń i konstrukcji budowlanych przeprowadzone przez dr inż. Grzegorza Ligus. Celem zajęć warsztatowych było zapoznanie się z podstawami aerodynamiki oraz nowoczesną metodą pomiarową umożliwiającą wizualizację ruchu powietrza opływającego model pojazdu. W ramach zajęć uczniowie wykonali z masy plastycznej karoserię dla dostarczonych podwozi modeli pojazdów. Wykonana karoseria miała poprawiać parametry aerodynamiczne dostarczonego podwozia pojazdu. Po wykonaniu modeli karoserii prowadzący zajęcia przeprowadził w tunelu aerodynamicznym pomiar, umożliwiający przedstawienie ruchu powietrza opływającego wykonane karoserie. Na podstawie uzyskanych wyników porównano parametry aerodynamiczne dostarczonych na początku zajęć modeli pojazdów bez karoserii i z karoserią, wykonaną w trakcie zajęć. Prowadzący krótko omawiał uzyskane rezultaty każdego wykonanego modelu i wskazał najlepszy pod względem aerodynamicznym projekt karoserii.
-Zajęcia Laboratorium silników spalinowych przeprowadzone przez dr inż. Krzysztofa Prażnowskiego. W trakcie zajęć została omówiona budowa, zasady konstruowania i eksploatacji nowoczesnego silnika spalinowego,wykorzystywanego w pojazdach drogowych oraz działanie podstawowych podzespołów takich jak: wtrysk bezpośredni, zmienne fazy rozrządu, elementy wyrównoważające.W pierwszej części zajęć przeprowadzony został demontaż poszczególnych podzespołów silnika, następnie ich montaż , w trakcie którego została zwrócona uwaga na poprawny montaż elementów sterujących pracą silnika (np. układ rozrządu).
Opiekunem była Pani Julia Adamczyk.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki z wizytą w naszej szkole

Motywacja do pracy, opanowanie i umiejętność radzenia sobie w stresie – to kwestie, na które zwracają dziś szczególną uwagę pracodawcy poszukujący pracownika. Np. firmy Time2work – broker pracy czy Timetax.pl – zwrot podatku z zagranicy. Przedstawicielki tych firm – Paulina Mierzwiak i Daria Nowakowska – rozmawiały dziś z przyszłymi technikami ekonomistami z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Było to jedno ze spotkań organizowanych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy 2” z lokalnymi przedsiębiorcami. Spotkania te, organizowane w całym regionie, mają dać możliwość wzajemnego poznawania się obu stronom: uczniom i firmom z Województwo Opolskie.

Przedstawicielki Time2Work i Timetax przekonywały, że ogłoszenia w stylu: „szukam do pracy młodych ludzi z kilkuletnim doświadczeniem” to już właściwie przeszłość. Dziś pracodawcy poszukujący pracowników mówią raczej: „szukam ludzi młodych, którzy chcą się rozwijać”. Zapewniały też uczniów prudnickiej szkoły, że rynek pracy stał się w ostatnim czasie rynkiem pracownika i warto próbować negocjować wyższe pensje z szefami. Podały przy tym, że reprezentowane przez nie firmy poszukują obecnie specjalisty ds. rozliczeń i rekrutera.